Zarejestrujsie

Rate this post

Węglowodany, kawa i herbata: pokarmy, które należy spożywać ostrożnie

Herbata i kawa, jak wiadomo, są w stanie poprawić poziom uwagi. Natomiast picie zbyt dużej ilości kawy ma odwrotny skutek w przypadku kofeiny, która może wyłączyć działanie serotoniny, czynnika dobrego samopoczucia.

Kolejnym źródłem energii bardzo cenionym przez nasz organizm są węglowodany. O ile nie są spożywane w nadmiernych dawkach, makaron stanowi również ważną pomoc w poczuciu słabości.

Prawidłowe odżywianie jest uznawane za jeden z czynników decydujących o dobrym zdrowiu.

Zbilansowana dieta pozwala zapewnić prawidłowe zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze, a poprzez odpowiednią żywność można zapobiegać różnym chorobom, takim jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość.

Kluczowym celem nie jest jednak tylko zapobieganie chorobom: człowiek powinien zawsze zapewniać organizmowi zbilansowaną dietę w imię dobrego samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Większość ludzi uważa, że ​​przyczyną braku energii jest stres, nadmiar pracy lub intensywne życie. Z pewnością te okoliczności mają wpływ, ale w większości przypadków jest to spowodowane nieprawidłową dietą, która wpędza nasz organizm w korkociąg.

  1. Wszystko, co wprowadzamy do naszego ciała, jest w rzeczywistości przetwarzane, przekształcane i wykorzystywane w naszym ciele do pozyskiwania i wytwarzania energii.
  2. Dlatego znalezienie odpowiedniej równowagi żywieniowej jest bardzo ważne, aby uniknąć uczucia ciężkości, zmęczenia i wyczerpania.

Wskazówki dotyczące jedzenia, aby poczuć się lżej?

Uczucie przytłoczenia jest wyraźnym sygnałem, że to, co jemy, zarówno pod względem ilości, jak i jakości, nie jest adekwatne do naszego stylu życia i naszego organizmu. Dobrą wiadomością jest to, że bardzo łatwo możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe.

W typowy dzień powinieneś czerpać energię z różnych grup żywności:

  •     Około 50-55% energii powinno pochodzić z węglowodanów, które stanowią nasze paliwo. Występują w zbożach, roślinach strączkowych i bulwach.
  •     Około 10-15% z dobrej jakości białek, które zawierają aminokwasy niezbędne do tworzenia, wzrostu i odnowy komórek i tkanek. Bogate są w nią rośliny strączkowe, mięso, ryby, jajka, mleko i produkty pochodne.
  •     Około 30-35% w postaci tłuszczów, które dostarczają energii i są ważne dla tworzenia błon biologicznych oraz utrzymania homeostazy hormonalnej. Jednak preferowane powinny być tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i suszone owoce.

Wskazówki dotyczące jedzenia, aby poczuć się lżejDla zdrowej i prawidłowej diety konieczna jest zatem znajomość różnych grup żywności, aby mieć świadomość tego, co jemy na co dzień. Należy podkreślić, że zdrowa dieta musi być urozmaicona, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ideałem jest w rzeczywistości odpowiednia kombinacja lekkich, ale bogatych w składniki odżywcze pokarmów.

 Zobaczmy razem kilka kategorii żywności

Całe ziarna mają niską gęstość kalorii, co pozwala szybciej osiągnąć uczucie sytości przy spożyciu mniejszej ilości kalorii. Do zbóż należą: jęczmień, orkisz, kukurydza, proso, owies i pokrewne mąki, ryż, żyto itp. Zaleca się spożywać go codziennie, ale zawsze w kontrolowany i zrównoważony sposób.

Rośliny strączkowe

Ta rodzina obejmuje soczewicę, fasolę, ciecierzycę, soję, bób, groch, fasolkę szparagową, łubin. Rośliny strączkowe są doskonałym pokarmem, ponieważ zawierają węglowodany, białka i sole mineralne (takie jak żelazo, wapń, potas, magnez).

Warzywa i warzywa

Warzywa są głównym źródłem składników odżywczych i substancji ochronnych dla naszego zdrowia. Bogaty w błonnik, witaminy A, C, E, potas, wapń, żelazo, beta-karoten i kwas foliowy, które pełnią ważne korzystne funkcje jako modulatory hormonalne.