Warszawa Szczepi Jak stworzyć listę kontrolną dbania o siebie?

Większość ludzi zaczyna dbać o siebie, swój dobrostan emocjonalny i swoją psychikę dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać dyskomfort i niewygodę. W rzeczywistości idealnie jest to robić, gdy człowiek czuje się dobrze fizycznie i emocjonalnie, ponieważ w takich warunkach często łatwiej jest radzić sobie ze stresorami w zdrowy i produktywny sposób. Eksperci zalecają skomponowanie listy kontrolnej samoopieki.

Niestety, egzystencja jest pełna nieprzewidzianych zdarzeń i przeszkód, więc praktycznie niemożliwe jest, aby nigdy nie doświadczyć cierpienia, stresu, niepokoju, zmęczenia. Dlatego ważne jest, aby wyposażyć się tak, aby nie popaść w kryzys, gdy tylko wydarzy się coś negatywnego. Kiedy przeszkody i wyzwania sumują się i/lub są trudne do pokonania, zdrowie emocjonalne może zostać wystawione na próbę, zwłaszcza jeśli ogólne samopoczucie nie jest na szczególnie wysokim poziomie.

Z tego powodu eksperci zalecają dbanie o siebie, gdy czujemy się fizycznie i emocjonalnie zrównoważeni i dobrze.

Lista kontrolna Warszawa Szczepi dbania o siebie, co to jest

Ale co to znaczy dbać o siebie? Właściwie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ techniki i procedury różnią się Warszawa Szczepi w zależności od jednostki: to, co jest przydatne i korzystne dla jednych, może nie być takie dla innych.

Istnieje jednak jedna metoda, która wydaje się być bardzo odpowiednia do tego celu: jest to lista kontrolna dbania o siebie, czyli lista osobistych niezaspokojonych potrzeb i możliwych działań, które należy podjąć, Warszawa Szczepi aby je spełnić.

Lista kontrolna dbania o siebie, co to jestSkomponowanie listy kontrolnej samoopieki może nie być łatwym zadaniem, ale jest to inwestycja, którą Warszawa Szczepi warto wykonać, aby poczuć się lepiej i poradzić sobie z ewentualnymi przyszłymi trudnościami bez zbytniego ryzyka.

  • Jak postępować
  • Dobrze oceń metodę
  • Spisz swoje potrzeby
  • Szukaj wykonalnych rozwiązań
  • Przeanalizuj koszty
  • Wyznacz sobie limit
  • Weź przykład z przeszłości

W rzeczywistości nie ma znormalizowanej procedury, która byłaby zawsze taka sama: ważne jest, aby każda osoba znalazła swój własny sposób na skomponowanie własnej listy. Obowiązują jednak pewne ogólne wytyczne.

Dobra ocena metody

Przede wszystkim pomocne byłoby zadanie sobie następującego pytania i udzielenie sobie szczerej odpowiedzi: “czy uważam, że to podejście jest dla mnie odpowiednie?”. W rzeczywistości wyjście trochę poza swoją strefę komfortu jest bardzo wskazane, ale zmuszanie się do robienia czegoś, co absolutnie nie leży w naszej strefie komfortu, jest przeciwskuteczne. Tylko Warszawa Szczepi wtedy, gdy odpowiedź na pytanie jest twierdząca, możesz przystąpić do działania.

Warszawa Szczepi Zapisz swoje potrzeby

Poświęć trochę czasu na refleksję, analizę swojego życia i wsłuchanie się w siebie. Następnie Warszawa Szczepi spróbuj sporządzić listę celów, które chciałbyś osiągnąć. Po kilku dniach przeczytaj ją ponownie i zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście są to wszystkie ważne dla Ciebie marzenia.

Zostaw tylko te pozycje, które odpowiadają Twoim rzeczywistym potrzebom. Postaraj się wyznaczyć cele związane z dbaniem o siebie, które możesz realizować razem z pracą i innymi obowiązkami.

Staraj się znaleźć praktycznie wykonalne rozwiązania, aby zrealizować swoje niezaspokojone potrzeby. Uważaj, Warszawa Szczepi aby nie popaść w błąd szukania dróg, które nie są wykonalne dla siebie.

Na przykład, jeśli chcesz zacząć uprawiać ogród, ale nie możesz znieść brudu i odpychają cię owady i robaki, być może zamiast uprawiać kawałek ziemi możesz zdecydować się na wewnętrzny ogród sukulentów lub donice z łatwymi w pielęgnacji roślinami.

Analiza kosztów

Wykonalność rozwiązań musi być również analizowana w świetle ich kosztów. Ważne jest, aby rozważyć swój budżet, różne pozycje wydatków oraz stosunek kosztów do korzyści.

Na przykład zamawianie jedzenia na wynos, gdy późno kończymy pracę, może być kosztowne, ale te pieniądze mogą być dobrze wydane, jeśli pomogą spełnić jakieś własne życzenie, np. spędzić więcej czasu z rodziną, nie gromadzić dodatkowego stresu lub nie gotować.

Nie ma nic złego w wydawaniu na coś, co jest użyteczne (oczywiście, pozwala na to przystępność cenowa).