Szkolenia – Jak trzeba dbać o siebie, gdy płód ma 12 tygodni?

0
Rate this post

Jeśli jesteś w ciąży, to już wiesz, że bardzo ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie w każdy możliwy sposób. Wszystko co robisz ze swoim ciałem, co spożywasz i jakie nawyki kształtujesz w tym okresie, wpływa na rozwój Twojego przyszłego dziecka. Twoje ciało jest schronieniem Twojej istoty, gdzie jest ona chroniona i gdzie będzie rosła, dopóki nie będzie gotowa do życia poza Twoim ciałem.

Do tego czasu zależy to wyłącznie od Ciebie, od składników odżywczych, które spożywasz, od tego jak dbasz o swój organizm. Tak, abyś wyczyściła wszystkie informacje i wiedziała dokładnie, jak musisz o siebie zadbać, gdy Twój płód skończy 12 tygodni. Bo to ważny punkt w rozwoju Twojej ciąży.

Dowiedz się, co się teraz dzieje i jakie zmiany zachodzą w rozwoju Twojego dziecka. Wejdź na stronę główną – zdrowiewciazy.pl

Przekroczenie 12 tygodnia to spore wydarzenie, bo to pierwszy trymestr ciąży, w którym zachodzą ważne zmiany. Pierwszym i najbardziej znaczącym jest fakt, że Twoje przyszłe dziecko nie jest już nazywane zarodkiem, a płodem, choć dla Ciebie staje się Twoim dzieckiem od momentu, w którym wiesz, że jesteś w ciąży. Jest to również czas, aby zrelaksować się trochę, ponieważ ryzyko cierpienia spontanicznej aborcji w pierwszym trymestrze.

zdrowiewciazy12-tygodniowy płód rozwija się w zawrotnym tempie i staje się coraz bardziej ludzki. Twoje palce u rąk i nóg są już rozstawione, a paznokcie rozwijają się. Jego układ nerwowy jest coraz bardziej dojrzały, co pozwala mu na poruszanie rękami i nogami. Jest jeszcze za wcześnie, by to zauważyć, bo ze względu na swoje rozmiary nie może dotykać ścian macicy, ale nie trzeba długo czekać, by poczuć jego ruchy.

Jak dbać o siebie, gdy Twój płód ma 12 tygodni?

Oczywiście w pierwszych tygodniach objawy będą ustępować. Zauważysz, że wraca Ci energia i znikają mdłości. Pomoże Ci to w kwestii jedzenia, ponieważ będziesz mógł jeść z większą przyjemnością, a Twój organizm będzie lepiej przyswajał pokarm. W tym momencie bardzo ważne jest, abyś bardzo dobrze kontrolowała to, co jesz, ponieważ kiedy poczujesz się lepiej, będziesz miała większy apetyt.

Unikaj nadmiaru, ponieważ od tej pory bardzo łatwo będzie szybko przytyć, czego powinnaś unikać ze względu na wiele powikłań związanych z otyłością w czasie ciąży. Teraz, gdy czujesz się lepiej i masz więcej energii, zacznij chodzić codziennie przez co najmniej 30 minut. Ćwiczenie ciała pomoże Ci przygotować się do porodu, a Twój powrót do zdrowia po porodzie będzie znacznie szybszy.

Zadbaj o swoją skórę

Bardzo ważne jest, aby codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, zarówno na twarz, jak i na resztę ciała. W tym czasie Twój organizm wydziela hormony z substancją podobną do melatoniny, może to powodować plamy na skórze. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach szczytu i chroń skórę za pomocą specjalnych produktów.

Powinnaś również codziennie stosować krem nawilżający, aby uniknąć rozstępów i innych problemów wynikających z przyrostu wagi. Oprócz produktów kosmetycznych należy zadbać o wypijanie 2-3 litrów wody dziennie, aby dobrze nawodnić organizm. Jeśli picie wody sprawia Ci trudność, możesz uzupełniać ją naparami, w linku podpowiadamy, jakie napary możesz bezpiecznie przyjmować w ciąży.

Krótko mówiąc, aby zadbać o siebie przez całą ciążę, wystarczy przestrzegać maksimum ze zdrową dietą, regularnym umiarkowanym wysiłkiem fizycznym i odpoczynkiem. Unikaj spożywania szkodliwych substancji, takich jak tytoń czy alkohol, nawet w niewielkich ilościach jest to bardzo niebezpieczne dla rozwoju płodu. Nie należy również przyjmować żadnego rodzaju leków, chyba że na receptę. A w razie wątpliwości skonsultuj się z położną lub lekarzem, który monitoruje Twoją ciążę.