Jak dbać o zdrowie w ciąży?

Kluczem do ochrony zdrowia Twojego dziecka jest w rzeczywistości uzyskanie regularnej opieki prenatalnej. Jeśli zakładasz, że faktycznie jesteś w ciąży, zadzwoń do swojego lekarza, aby umówić się na pierwszą wizytę prenatalną. Jednak wielu pracowników służby zdrowia nie zorganizuje pierwszego wymeldowania przed 8 tygodniem ciąży, chyba że faktycznie wystąpi jakiś problem.

Obserwuj, jak rośnie Twoje dziecko

Za pierwszym razem Twój pracownik służby zdrowia najprawdopodobniej przeprowadzi test ciążowy, a także dowiesz się jak dbać o zdrowie w ciąży i ile pełnych tygodni spodziewasz się, na podstawie badania kontrolnego i czasu ostatniego okresu . On lub ona zamierza również wykorzystać te informacje, aby przewidzieć dzień wysyłki (badanie ultrasonograficzne wykonane w późniejszym okresie ciąży z pewnością pomoże zweryfikować ten czas).

Jeśli jesteś rzeczywiście zdrowy i zrównoważony i nie ma komplikujących zmiennych zagrożenia, wiele firm opieki zdrowotnej z pewnością będzie chciało cię zobaczyć:

 • co 4 tygodnie do 28 pełnego tygodnia ciąży
 • w tym momencie co 2 pełne tygodnie aż do pełnych 36 tygodni
 • w tym momencie, gdy tydzień do wysyłki

Zdrowie w ciąży a odżywianie oraz suplementy

Jak dbać o zdrowie w ciąży?

Ponieważ jesz za parę (lub więcej!), to z pewnością nie jest czas na redukcję kalorii, a nawet przejście na dietę. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – potrzebujesz około 300 dodatkowych tłuszczów dziennie, zwłaszcza w okresie ciąży, kiedy dziecko szybko rośnie. Jeśli jesteś wyjątkowo szczupły, bardzo aktywny, a nawet nosisz wielokrotności, będziesz potrzebować jeszcze więcej. Jednak jeśli masz nadwagę, firma może zasugerować, abyś przyjmował mniej dodanych kalorii a to ważne, żeby dbać o zdrowie w ciąży.

Zdrowe odżywianie a zdrowie w ciąży jest zawsze ważne, ale szczególnie wtedy, gdy się spodziewasz. Upewnij się więc, że twoje tłuszcze pochodzą z odżywczych produktów spożywczych, które mają wpływ na wzrost i rozwój twojego dziecka.

Ćwiczenia

Amerykański oddział zdrowia i dobrego samopoczucia oraz Person Solutions zdecydowanie zaleca co najmniej 150 minut (czyli 2 godziny i pół godziny) ćwiczeń sercowo-naczyniowych o umiarkowanej intensywności każdego tygodnia, jeśli nie jesteś obecnie bardzo energiczny lub nie wykonujesz intensywnej aktywności .

Jeśli jesteś naprawdę aktywna lub nawet wykonywałaś intensywne ćwiczenia sercowo-naczyniowe tuż przed poczęciem, możesz kontynuować ćwiczenia, o ile twój lekarz wspomni, że jest to w rzeczywistości wolne od ryzyka. Przed rozpoczęciem – lub nawet kontynuacją – jakiegokolwiek programu ćwiczeń fizycznych skonsultuj się z lekarzem.

Okazało się, że ćwiczenia w czasie ciąży są bardzo korzystne. Rutynowe ćwiczenia mogą pomóc:

 • zapobiegać nadmiernemu przyrostowi masy ciała
 • zmniejszyć obawy związane z ciążą, takie jak ból pleców, obrzęk, a także zaparcia
 • urozmaicić wypoczynek
 • zwiększyć moc
 • poprawić nastrój
 • przygotuj swój organizm do porodu
 • mniejsze możliwości powrotu do zdrowia po porodzie

Ćwiczenia fizyczne a zdrowie w ciąży o niewielkim wpływie i umiarkowanej intensywności (takie jak spacery i pływanie) są w rzeczywistości wspaniałym wyborem. Możesz również spróbować kursów jogi lub pilates, klipów wideo lub aplikacji do ćwiczeń dostosowanych do ciąży. W rzeczywistości mają one niewielki wpływ, a także działają na wytrzymałość, wszechstronność, a także relaksację.

Ważne jest również, aby wiedzieć, jak modyfikuje się twoje ciało. W czasie ciąży organizm wytwarza hormon zwany relaksyną. Uważa się, że pomaga przygotować okolice łonowe i szyjkę macicy do porodu. Relaksina rozluźnia ścięgna w organizmie, czyniąc cię znacznie mniej stabilnym i bardziej podatnym na kontuzje.

Dlatego w rzeczywistości szybkie i łatwe jest samodzielne nadmierne rozciąganie lub nadwyrężenie, szczególnie stawów biodrowych, dolnego odcinka kręgosłupa, a także kolan. Dodatkowo, twój środek ciężkości zmienia się wraz z postępem twojego macierzyństwa, więc możesz czuć się wytrącony z równowagi i zagrożony upadkiem. Pamiętaj o tym, gdy decydujesz się na aktywność i nie przesadzaj.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń fizycznych wybierzesz, pamiętaj, aby wziąć znaczną ilość oddechów i spożywać dużo płynów. Zmniejsz lub przerwij, jeśli wystąpi duszność lub nawet poczujesz się niezręcznie. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące uprawiania sportu lub wykonywania zadań podczas ciąży, porozmawiaj ze swoim dostawcą usług medycznych.

Spanie jest ważne

Zapewnienie odpowiedniej ilości snu podczas ciąży ma kluczowe znaczenie. Być może będziesz bardziej wyczerpany niż zwykle. A gdy Twoje dziecko dorośnie, z pewnością trudniej będzie znaleźć zrelaksowaną pozycję, gdy próbujesz zasnąć.

Opierając się na zgodzie, twoje nogi wygięte w łuk najprawdopodobniej staną się absolutnie najbardziej zrelaksowaną pozycją w miarę postępu macierzyństwa. Sprawia również, że praca twojego serca jest mniej skomplikowana, ponieważ utrzymuje wagę ciała dziecka poprzez wywieranie nacisku na duże naczynia włosowate, które przenoszą krew do iz twojej duszy i twoich butów, a także dolnych części nóg. Pchanie krawędzi może dodatkowo pomóc chronić lub nawet zmniejszyć żylaki, hemoroidy, a także obrzęki nóg.

Spanie jest ważneNiektórzy szczególnie zachęcają oczekujące dziewczyny do ponownego rozważenia drugiej strony – by dbać o zdrowie w ciąży. Ze względu na fakt, że wśród tych dużych naczyń krwionośnych znajduje się idealna krawędź brzucha, oparcie się na pozostałych krawędziach pomaga utrzymać macicę z dala od niej. Leżenie na drugim boku wspomaga krążenie krwi w łożysku, a tym samym również u dziecka.

Zapytaj, co sugeruje Twój operator opieki medycznej. W wielu przypadkach odpoczynek na jednej z krawędzi powinien załatwić sprawę, a także pomóc odciążyć plecy. Aby uzyskać wyjątkowo zrelaksowaną pozycję spoczynkową, podłóż poduszki między nogami, za plecami, a także pod brzuchem.

Inteligentne produkty żywnościowe i inne środki ostrożności

Chociaż musisz jeść dużo zdrowej żywności w czasie ciąży, musisz również unikać chorób przenoszonych przez żywność, takich jak listerioza i toksoplazmoza, które mogą zagrażać życiu nienarodzonego dziecka i mogą powodować wady wrodzone lub poronienie.

Pokarmy, których będziesz chciał unikać, obejmują:

 • miękkie, niepasteryzowane sery (często reklamowane jako „świeże”), takie jak feta, koza, brie, camembert i ser pleśniowy
 • niepasteryzowane mleko, soki i cydr jabłkowy
 • surowe jajka lub żywność zawierająca surowe jaja, w tym mus, tiramisu, surowe ciasto na ciasteczka, domowe lody i sos Cezar (chociaż niektóre kupowane w sklepie marki
 • dressingu mogą nie zawierać surowych jaj)
 • surowe lub niedogotowane mięso, ryby (sushi) lub skorupiaki
  przetworzone mięso, takie jak hot-dogi i wędliny (chyba że są ponownie podgrzewane do gotowania na parze).