II konferencja w ramach debaty “Wspólnie dla zdrowia” za nami

II konferencja w ramach Debaty “Wspólnie dla zdrowia” odbywała się w ramach Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy-Zdroju.

Jestem przekonana, że to dzięki naszej debacie, tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy- Zdroju przyciągnęło do udziału w ścieżce poświęconej zdrowiu rekordową w historii tego wydarzenia liczbę prawie 500 osób.

Ocena merytoryczna wydarzenia należy do uczestników spotkania. Zapewne nie zaspokoiliśmy wszystkich oczekiwań, nie podjęliśmy wszystkich ważnych tematów i nie udzieliliśmy odpowiedzi na ważkie pytania, tym niemniej jednoznacznie wybrzmiało, że zdrowie wymaga inwestycji a sektor nowoczesnych narzędzi, procesów i zmiany postaw, które warunkują wzrost efektywności nakładów przeznaczanych na ochronę zdrowia.

Za przełomowe uznano posiedzenie rządu poświęcone inwestycjom w zdrowie. Na tę sesję czekano od lat i została odebrana przez wielu uczestników jako symbol nowego podejścia do zdrowia w polityce. To naturalnie zwiększy presje na konkretne działania i skuteczne interwencje w najbardziej wrażliwych obszarach opieki zdrowotnej: dostępność, jakość, problemy kadrowe, poziom finansowania czy integracja.

Dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka